Select Menu

Slider

"Şerefli Mağlubiyetler Müzesi"

Blog Arşiv

Arama

Travel

Performance

Cute

röportaj

foto

Racing

Videos

» » » Onu biz 'Çocuklar Duymasın'dan Mustafa Ali olarak tanıyoruz.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki KayıtO gün, bugün

Vehbi Dinçcan


'Seksenler' tam yerinde ve zamanında güzel hatırlatmalar yapıyor. Son bölüm, dün başlayan 12 Eylül yargılamasının rengi gibiydi. Bugün yargıda, o günün 'Büyük patron'u! Seksenler son yayınlanan bölümünde, Kenan Evren'in o şaşalı döneminden alıntılarla güzel bir işe imza attı. Ortalık kaynıyor. Ağızdan ne çıksa Kenan Evren'den geldi sanılıyor.
Mahalleye Kenan Paşa gelecek diye esnaf takım elbiselere büründü, dükkanlar süpürüldü, yıkandı. O günlere döndürdü beni 'Seksenler'
***
Balık hafızası mı var bizde?
Maalesef öyle demek zorundayım. 12 Eylül'de sokaklarda alkışlarla gezenler, bu gün idam cezası ile yargılıyorlar paşaları.
Ha yaptıkları, özellikle işkencelere onay vermiyoruz. Evren paşa ne dedi; 'Bizim haberimiz yok işkencelerden' alt kısma bir gönderme. Alt rütbelere atış gibi... Ama hiçbir zaman unutmamak gerek ki, 'Seksenler' bunu çok güzel, örnekleri ile sunuyor.
O vakit anarşi sıkıntısından evden çıkamadığımızı da biliyoruz. İhtilal'i alkışlamak değil bu. O günün şartlarında, Demokrasiyi memlekete kazandıramayan hükümetlerin acizliği sonrası gelinen noktanın görüntüsüydü.
Ne yazık ki, o gün bu paşalara alkış tutanlar, yanındayız paşam diye haykıranlar bugün, ellerinde pankartlarla 'Asın bunları'
diye haykırıyorlar. İşte balık hafızalı bir millet. Çok canlar yandı, çok acılar yaşandı, yaşanmaması gereken...
***
Ve Seksenler...
Ve aradan geçen onca sene...
Bugün yargıdaki o günün paşaları... 'Seksenler' işte bize o gün yaşananları o kadar güzel anlatıyor ki, tekrar o yıllara, o yılları yaşayanlar illa ki dönüyorlar ve kendileri ile güzel bir hesaplaşmaya giriyorlardır.
Sanırım Evren ve Şahinkaya da bu diziyi seyrediyorlardır.
'Seksenler' ekip olarak işi kopartmış. Yönetmen; Müfit Can Saçıntı ile sohbet ettim. 'O günlere gidip, hatırlatmalar' diye kısa kesiyor. Müfit Can çok başarılı bir yönetmen...
Onu biz 'Çocuklar Duymasın'dan Mustafa Ali olarak tanıyoruz. Daha seksen yılı bitmedi. Bakalım neler gelecek. Bekliyoruz Müfit..

About xxx

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Leave a Reply